Centenarul Marii Uniri sărbătorit în Parohia Comarna

Arhiepiscopia Iașilor Mai 22, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Acestea au avut loc în localitatea Comarna din judeţul Iaşi, în prezenţa unui număr mare de invitaţi de pe ambele maluri ale Prutului. Evenimentele s-au derulat în cadrul proiectului transfrontalier în care este implicată Şcoala Gimnaziala Numărul 1 Comarna şi Gimnaziul „Grigore Vieru“, comuna Vasilcau, Raionul Soroca - Republica Moldova. După slujba de Te Deum, au fost prezentate programe artistice de elevii celor două şcoli. Proiectul şi-a propus educarea elevilor în spiritul valorilor naţionale comune şi revitalizarea ideii unităţii tuturor românilor. Cei prezenţi au trăit sentimente de bucurie frăţească, aşa cum a menţionat Alina Profir, directorul Şcolii Gimnaziale Numărul 1 Comarna, în cuvântul de mulţumire adresat părintelui paroh Mihai Gheorghe şi primarului comunei Comarna, Constantin Gradinaru.