Slujbă arhierească în parohia Ipatele

Viața parohiei Iulie 7, 2012

Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit duminică, 8 ianuarie, Sfânta Liturghie în Biserica 'Sfântul Nicolae' din parohia Ipatele, Protopopiatul Iaşi 2. La finalul slujbei, PS Calinic Botoşăneanul a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre semnificaţiile pericopei evanghelice din Duminica după Botezul Domnului. În acelaşi timp, Preasfinţia Sa a subliniat legătura dintre praznicul Botezului Domnului şi sărbătoarea Sfântului Ioan Botezătorul. Părintele Vilie Doroşincă, protopop al Protopopiatului Iaşi 2, a mulţumit Episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor pentru prezenţa în mijlocul credincioşilor din parohia Ipatele.
La Sfânta Liturghie au participat sute de credincioşi din comuna Ipatele, dar şi din alte comune învecinate. În parohia Ipatele se derulează în prezent lucrările de reconsolidare la biserica cimitirului din sat. 'Toate aceste lucrări sunt coordonate de pr. paroh Mihai-Liviu Bărboşelu, care se implică în activităţile social-pastorale din parohie, fiind susţinut de consiliul parohial şi de enoriaşi', a adăugat pr. protopop Vilie Doroşincă. Biserica parohiei Ipatele a fost ridicată între anii 1993-2002. În urmă cu zece ani a fost sfinţită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. În luna noiembrie a anului trecut, credincioşii din parohia Ipatele au avut bucuria să primească vizita pastorală a Înalt Preasfinţitului Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi a Înalt Preasfinţitului Serafim, Arhiepiscopul Ortodox al Germaniei şi Mitropolitul Europei Centrale şi de Nord. În parohia Ipatele a fost derulat, în anii trecuţi, programul catehetic 'Hristos împărtăşit copiilor'. În perioada sărbătorilor de iarnă, micii enoriaşi participă în număr mare la sfintele slujbe, iar în fiecare an de Crăciun primesc daruri de la părintele paroh Mihai-Liviu Bărboşelu. Parohia Ipatele are o bună colaborare cu şcoala din comună. La sărbătorile din timpul săptămânii, când se oficiază Sfânta Liturghie, elevii, însoţiţi de profesorii lor, vin în timpul orei de religie pentru a participa la slujbă. O atenţie deosebită la marile sărbători de peste an este acordată vârstnicilor, care primesc pachete cu alimente şi îmbrăcăminte.