Parohia nostră are un nou membru: Tudorache Eusebiu-Marian

Viața parohiei Februarie 18, 2013

"Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine ca unora ca acestora este împaraţia cerurilor" (Matei 19, 14)

Zi de mare bucurie a fost sambătă 15 februarie în familia Tudorache din Ipatele, deoarece primul lor copil a fost încreştinat, devenind membru al Bisericii lui Hristos.

Părinţii, Marinică şi Elena, au hotărât ca la botez să pună pruncului numele de Eusebiu-Marian.

Naşii care au încreştinat pruncul sunt tot din Ipatele, buni creştini şi cu frică de Dumnezeu, Daniel şi Geanina Grigore.

La aceasta taină plină de bucurie au mai participat rude ale celor două familii şi câţiva credincioşi din parohie.

Părintele paroh a oferit la final noului botezat o icoană cu Maica Domnului - ocrotitoarea familiei şi a copiilor, rugând pe cei de faţă să îl crească pe Eusebiu-Marian în credinţa creştin-ortodoxă, pentru a face cinste familiei, satului şi parohiei noastre.

Dumnezeu să dăruiască noului botezat viaţă îndelungată, cu multe împliniri, sănătate şi bucurii duhovniceşti alături de naşii, părinţii şi bunicii lui!

Cu binecuvântări,

Pr. Bărboşelu Mihai-Liviu.